Matchberichte

Auch das zweite Spiel verloren

 

Spielbericht FC Kosova – FC Seuzach  

Im zweiten Spiel verliert Kosova trotz kurzzeitigen Führung durch den Treffer von Jusuf Shala in der 11. Minute klar mit 1:5. FC Seuzach zeigte eine bärenstarke Partie und hätte sogar einen höheren Sieg verdient gehabt.

FC Kosova wollte auf die Auftaktsniederlage eine Antwort geben und das Heimspiel gegen FC Seuzach gewinnen. Die Mannschaft musste jedoch schnell einsehen, dass Wollen und Können zweierlei Dinge sind. Obwohl die Startphase gar nicht so schlecht war und alles in die richtige Richtung sich zu entwickeln schien, war Seuzach am heutigen Abend einfach eine Nummer zu gross.

In der 11. Minute nach einem Ballgewinn im Mittelfeld, setzte Atdhe Gashi Kosova Stürmer Jusuf Shala in Szene. Dieser liess sich nicht zwei Mal bitten und traf zur 1:0 Führung.

Kosova misslingt der Start in die 1. Liga

Matchbericht FC United Zürich - FC Kosova

Nach der ersten Halbzeit führte die Mannschaft noch mit 1:0, doch nach dem Wechsel gab sie das

Spiel aus der Hand und liess den Gegner gewähren. Logische Konsequenz waren die Gegentore die zu einer 2:4 Niederlage führten.

Das Spiel begann für beide Mannschaften verhalten. Die Gastgeber schienen einen Hauch nervöser zu sein, hatten Mühe im Spielaufbau. Kosova spielte konzentriert und stand in der Defensive gut. So war auch die

Führung in der 8. Minute nach einem Eckball nicht unverdient. Shpetim Sadiku netzte einen präzisen Ball von Alban Hotnjani ein.

Realizohet ëndërra: Kosova ngjitet një ligë më lartë!

 

RAPORTI NGA NDESHJA FC AMRISWIL – FC KOSOVA ZÜRICH

Një ndeshje shumë e vështirë për t'u luajtur por në një atmosferë të shkëlqyer, FC Kosova arrinë të fitoj ndeshjen me një rezultat të ngushtë 1:2. Për mysafirët golat i shënuan: Edmond Kabashi si dhe Jusuf Shala.

Kjo ndeshje do të mbetet në histori: sepse rregullat aktuale dhe vetë pozita e skuadrave do ta bëjnë finalen më të çuditshme në ligën e dytë interregjionale të Zvicrës. Lojtarët e meritojnë një respekt të madh, sepse tek këta ushtrohej një presioni i madh –në fakt kërkohej fitorja dhe në anën tjetër të mos marrin asnjë karton, sepse rivali i FC Kosovës, FC Kreuzlingen, që zvillonte gjithashtu ndeshjen në një vend tjetër, do të përfitonte duke zenë vendin e FC Kosovës.

Në fakt qysh në gjysmëpjesën e parë u pa se skuadra ishte gati. Në një atmosfer të shkëlqyer nën shoqërimin e daullëve, surlave dhe flamujve skuadra kaloi në epërsi përmes golit fantastik që realizoi Edmond Kabashi në minutën e 16-të. Pasi që anën e majtë kishte hapësirë për ta vënë skuadren kundërshtare në siklet, Kabashi në zonën e rreptësisë e kthen topin në anën e kundërt dhe me një gjuajtje të furishme dhe shumë të sakt, gjenë kandin e djathtë të kundërshtarit. Turma plasi nga brohoritjet, goooool!

8 minuta më vonë sulmuesi Jusuf Shala, depërton shumë mirë ne anën e djathtë dhe dërgon një pasim për bashkëlojtarin. Kundërshtari duke goditur topin, e dërgon topin për herë të dytë në portën e vetë dhe ngrit rezultatin në 0:2. Tanimë gëzimi nuk njihte kufi. Asnjëri nga të pranishmit nuk mund të kontrollonte emocionet nga gëzimi.

Me rezultat 0:2 për Kosovën, shkuan skuadrat në pauzë. Megjithëatë në pjesë e dytë skuadra jonë hynë në fushë edhe më tutje nën ndikimin e ngarkesës psiqike. Të vazhdojë lojën pa ndëshkime me karton dhe të ruaj rezultatin e krijuar. FC Amriswil tanimë zotëronte topin më shumë, ndërsa Kosova mbahej lart në maja të gjilpërave. Kështu kundërshtarët lëshuan dy-tri raste përballë portës së Kosovës. Që nga minuta e 80-të filloi dridhja e madhe. Pas një pasimi nga Atdhe Gashi në drejtim të portierit Faycal Ladjimi, ky i fundit bënë një gabim dhe dërgon topin tek një futbollist i FC Amriswil-it, i cili nuk kishte punë të madhe por vetem shtynë topin në port dhe ngushton rezultatin në 1:2. Padyshim se minutat e fundit të kësaj ndeshje ishin më të vështirat në historinë e klubit. Tifozët e FC Kosovës brohorisnin duke mbështet futbollistët si asnjëherë më parë.
Idrizi, kishte rastin shumë të volitshëm për ta qetsuar lojën, por përfundoi pa sukses duke i lënë gjith stadiumin nën heshtje.

Pak më vonë, kur referi korrekt i bie fishkëllimës për përfundimin e ndeshjes, atëhere plasi durimi. Të gjithë shikuesit ia mësyen fushës së sportit. Aty filloi gëzimi, vallja, kënga, festa. Po, po tanimë gjithçka ishte fantastike.

Mediat e ndryshme që ishin prezent xhironin diten historike, gazetarët merrnin intervista, fëmijët kërkonin autograme! Thjesht ishte një moment i papërshkrueshëm.

FC AMRISWIL - FC KOSOVA 1:2 (0:2)

Fusha e sportit Tellenfeld-Amriswil: 1200 shikues –
Referi kryesor: Stolz
Golat: 0:1 Edmond Kabashi në minutën e 12-të, 0:2 Jusuf Shala në minutën 20-të, ndërsa rezultati në 1:2 për Amriswil shënohet në minutën e 80-të.
Formacini i FC Kosovës: Ladjimi, Latifi, Ljmani, Sadiku, Jakupi, Hotnjani, Berisha, Hasani (55. Gashi), Kabashi (68. Idrizi), Alija (85. Lazri)
Në bankën e rezervistëve: Caner, Valdrin Avdija, Muharem Abazi dhe Elbasan Thaqi.

Vërejtje: asnjë

>>> Kliko këtu për më shumë foto

 

 

Generalsponsor

enb neu

Hauptsponsor

Ausrüster

team11 shop

Co-Sponsor

sympany 15 2